Starlinki nad polską

Starlinki nad Polską w piątek 2 czerwca

Dziś 2 czerwca, w piątkowy weekendowy wieczór, Starlinki również przelecą nad Polską. Wypatrywać ich na niebie należy od godziny 21:34. Czy będą widoczne? To zależy od miejsca prowadzenia obserwacji. Podobnie jak w dniach poprzednich największe szanse na obserwację mają mieszkańcy wschodniej, południowo-wschodniej oraz południowej Polski.

O godzinie 20:30 spotykamy się na żywo i omawiamy miejsca pojawienia się Starlinków na niebie.

Z perspektywy Rzeszowa satelity Starlink pojawią się na niebie na północnym zachodzie i przelecą w kierunku zachodnim, miną planetę Wenus i polecą dalej w kierunku południowego horyzontu.

To trzecia doba obecności satelitów na orbicie. Będą zdecydowanie bardziej odseparowane od siebie niż w pierwszej dobie, mimo wszystko powinny być widoczne. Możliwe, że nie będą odbijać takie samej ilości światła na całej długości utworzonej linii. Przy trzeciej dobie obserwacji charakterystyczne są sytuacje, w których część „pociągu” odbija więcej światła, a część jest bardziej przytłumiona.

Tradycyjnie życzę pogody, wprawnego oka potrzebnego do wypatrzenia ich na jeszcze jasnym niebie, no i dawajcie znać na naszej grupie na FB Nocne Niebo czy i jak były widoczne.

X