Falcon 9 i Starlinki

W czwartek 27 czerwca startuje kolejna misja Starlink

SpaceX kontynuuje swoje ambitne plany związane z budową globalnej sieci satelitów Starlink. Kolejny start misji, oznaczony jako Starlink Group 10-3, odbędzie się w czwartek, 27 czerwca 2024 roku, o godzinie 13:14 czasu polskiego z Cape Canaveral na Florydzie.

Misja Starlink Group 10-3 zakłada wyniesienie na niską orbitę okołoziemską (LEO) 23 nowych satelitów Starlink. Start odbędzie się z kompleksu startowego Space Launch Complex 40 (SLC-40) w Cape Canaveral Space Force Station na Florydzie. Planowany start jest zaplanowany na 27 czerwca 2024 roku o godzinie 13:14 czasu polskiego z zapasowymi oknami startowymi do godziny 17:00. Jeśli zajdzie taka potrzeba, dodatkowe możliwości startu są dostępne w piątek, 28 czerwca, począwszy od godziny 13:14 czasu polskiego.

Transmisja na żywo

SpaceX zaplanował transmisję na żywo z tego wydarzenia na platformie X (dawniej Twitter) na oficjalnym koncie @SpaceX. Transmisja rozpocznie się około pięć minut przed planowanym startem. Jest to doskonała okazja, aby na żywo obserwować start i śledzić postępy misji.

Rakieta Falcon 9 Block 5

Falcon 9 Block 5 to najnowsza i najbardziej zaawansowana wersja rakiety nośnej SpaceX, zaprojektowana z myślą o maksymalnej niezawodności i wielokrotnym użyciu. Rakieta ta posiada zdolność lądowania i ponownego wykorzystania pierwszego stopnia, co znacznie obniża koszty misji. Pierwszy stopień rakiety, który zostanie użyty w tej misji, będzie wykorzystywany już po raz 22. Wcześniej wspierał on misje takie jak GPS III Space Vehicle 04, GPS III Space Vehicle 05, Inspiration4, Ax-1, Nilesat 301, OneWeb Launch 17, ARABSAT BADR-8 oraz 14 innych misji Starlink.

Po separacji stopni, pierwszy stopień rakiety wyląduje na autonomicznej barce „Just Read the Instructions” (JRTI), która będzie stacjonować na Oceanie Atlantyckim.

Kiedy Starlinki nad Polską?

Satelity Starlink z tej misji nie będą widoczne nad Polską w najbliższych dniach.

X